Sayfa Sayısı: 479
Baskı Yılı: 2015
Dili: Türkçe
Yayınevi: Feniks Kitap
Puanım  : 5/5


Zoe Fleming, Lusaka'da çocuk istismarı ve cinsel suçlara karşı savaş açmış bir sivil toplum kuruluşu olan CILA'da görev yapmaktadır. Adalet sistemi neredeyse işin içinden çıkılmaz hale gelen Zambiya'da artık bir şeylerin değişme zamanı gelmiştir. Adaletin güçlüden yana çalıştığı sistemde özellikle çocuklara ve kadınlara karşı işlenen suçların sağlıklı ve doğru olarak sonuçlanması için yeni bir umut ışığı belirmiştir. 

Down sendromlu bir çocuk olan Kuyeya'nın Lusaka'nın kenar mahallelerinin birinde darp ve tecavüz edilmiş olarak bulunmasıyla birlikte Zoe Fleming ve çalıştığı STK için, Polis memuru Joseph Kabuta'nın yardımıyla amansız bir mücadele başlar. Bu mücadele sadece hukuk düzenine karşı değil aynı zamanda Zambiya'nın çürümüş toplumsal yapısına karşı da bir başkaldırıdır. Soruşturma Zambiya toplumunu deprem gibi sarsarken, Zoe'nin zihninde de aşka, sadakate, aileye ve özellikle adaletin anlamına ilişkin kökten değişikliklere neden olacaktır.

Zoe Fleming'in Polis memuru Joseph Kabuta'yla kurduğu iş ilişkisi aşka dönüşürken, Dava Zoe'yi Lusaka'nın hoyrat mahallelerinden Victoria Şelaleleri'ne, sokaklarını AIDS bürümüş Johannesburg'dan büyüleyici Cape Town'a sürükler. 

"Cinsel şiddet suçları, Zambiya'nın toplumsal yaşam dokusuna zarar vermektedir ve hiçbir savcı ya da yargıç, bu tür suçların faillerini belirleyecek, anayasal geçerliliği olan araçlardan mahrum edilemez. DNA, ülkemizdeki ceza adaletinin çehresini değiştirecekse izin verelim değiştirsin. Eşlerimizin, kızlarımızın, annelerimizin ve büyükannelerimizin sokakta tek başlarına yürümekten korkmasına neden olan korkunç tecavüz ve taciz eylemlerine bir son verilmesinin zamanı gelmiştir."

KIZGIN KUM BAHÇESİ ADLI KİTABA YORUMUM

Kızgın Kum Bahçesi Merhaba...Son zamanlarda gerek kapaginin güzelligi gerekse tanitim bulteninden de takip ettigim Kızgın kum bahçesini yüksek tavsiyeler üzerine bende okudum.Ah ne kitapti öyle yaaa !!!!! Konusuna gelecek olursak ;Zoe Zambiyada bir avukattir ve Zambiyada bir kurumda çalışmaktadir.Ailesi ile pek iyi degildir.Zambiyada tecavüzler özellikle çocuk tecavüzleri oldukça yaygindir.Ülkede DNA labaratuvarlarinin olmamasi,imkanlarin yetersiz olmasi sebebiyle suclular herhangi bir cezaya çarptirilmamaktadir.(Bu çok üzücü).Zoenin yeni davası Down sendromlu bir kiz çocuguna tecavüz edilmesidir.Bu tecavuzu ispat etmek icin buyuk ugraslar vermektedir.Tabi bunun yaninda siddete maruz kalmiştir.Tecavuze ugrayan kizimizin Down sendromlu olmasi sebebiyle diyalog sorunlari yasanmistir.

Diger yandan Zoe 'nin geçmişte yasadiklari gün yüzüne çıkıyor.Annesinin gittigi yoldan gitmesi,babasi ile sorunlari kardesine aciklayamadigi sir,okudukça hepsinin birbiriyle baglantili oldugunu görüyorsunuz.Bu kadar sorunun içinde aşka inanmayan bir kizin aşki bulmasini d okudum ayni zamanda.Böyle sorunlarin oldugunu bilmek kadar okumak da çok aci.Ama bizlerin boyle sorunlarla yüzleşmemiz gerekiyor.Etkilend hemde çok.Kurgusu çok hoşuma gitti...kitabın.Yapilmasi gereken seyler belli ama yapilmamasi çok kötü.Malesef dünya böyle bir yer işte.Kizgin kum bahçesi bizlere birçok konuda ders veren ,çogu şeylerin sandigimiz gibi olmadigini kanitlayan ender bir eser.Son zamanlarda okudugum en güzel romanlardan birtanesi.Bu eseri mutlaka ama mutlaka okumanizi tavsiye ederim.Okumak icin gec kalirsaniz çok pisman olursunuz.
Çevirisi sevgili Arzu Altınanıt tarafından yapılmış.O yüzden çok begendim.Kapagin güzelligine hayran kaldim. Feniks kitap bizleri harika bir eserle buluşturdugu emeklerinden dolayı çok teşekkür ederim.
Başka yorumlarda görüşmek dilegiyle.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

“DELİ”nin yazarı GÜLSEN KILIÇASLAN Söyleşisi…

Zeynep Sipahioğlu Söyleşisi