Kitabın Adı       : Soraya
Kitabın Yazarı  : Meltem YILMAZ
Yyınevi            : DESTEK YAYINLARI


TANITIM


Aşk bütün savaşlardan güçlüdür çünkü daha yıkıcıdır…

Henüz yirmi yaşındaki güzeller güzeli Soraya, şehirleri öfke ve kan kokan Suriye'deki acımasız savaştan kaçıp kendisine yepyeni bir gelecek yazmak umuduyla sığınmıştı Türkiye'ye… Kaderinin kalemi başkalarının elinde olan Soraya, kendisinden otuz yaş büyük evli bir adamla evlenmeye razı olduğunda onu savaştan çok daha ölümcül bir gelecek bekliyordu aslında: AŞK…

Savaş, kamp, esaret ve kumalık… Aşkın barınamayacağı bu sıkıntılı hayat çıkmazlarında kendi mucizesini yaşayan Soraya'nın nefes kesen duygu dolu hikâyesini gazeteci-yazar Meltem Yılmaz kaleme aldı.

Suriye'deki içsavaştan kaçıp hayatta kalma mücadelesini Türkiye'de sürdürmeye çalışan sığınmacıların dramını tarafsızca ve tüm çıplaklığıyla anlatan Meltem Yılmaz, gerçek bir hayat hikâyesinden ustaca kurguladığı romanında savaşların insan ruhunda bıraktığı derin yaraları da cesaretle gözler önüne seriyor.

Sarsıcı öyküsü, akıcı dili ve detaylardaki zenginliğiyle dikkat çeken Soraya her sayfasında merak ve beklenti yaratarak, okuru trajik olduğu kadar heyecan dolu bir serüvene de sürüklüyor…

SORAYA/DESTEK YAYINLARI YORUMUM


Son zamanlarda Türkiye'yi bir hayli sıkıntıya sokan komşu ülke Suriye'deki savaştan kacanlarin ve yasananlarin anlatildigi hikayedir.Hatayli olarak olaylara yakinen Şahit olduğum için Kitap bir hayli ilgimi çekti. Gerek kapak Tasarımı gerek tanıtım yazisinda okuduğum zaman merakim daha fazla artti.Ben yaşadığım için sorunlara tanık olduğum için on yargıli olan ve geniş düşünen insanların muhakkak okuyup olaylara bizzat tanık olmasini istiyorum. Insanlarin orada verdiği yaşam mücadelesi vatan topraklarini kurtarmak için nasıl kurtulmaya çalıştıklarını ve ne büyük mücadele verdiklerini çok güzel şekilde anlatıyor bu harika eser.
Yazarimizin dili oldukça akıcı ve anlatimi çok dikkat çekici. 255 sayfa gün bitmeden bi solukta bitti.Kitabin konusuna gelecek olursak Soraya annesi babası ve ağabeyi ile Suriye'nin Humus kentinde yaşıyor. Sorayanin abisi Suriyedeki siyasal bir çatışmada gittiği protestoda şehit düşüyor. Ailenin hayatı darmadağın olmuştur. Tabiki Humus kenti darmadağın olmuştur. Aile geçen tedavi süresinden sonra canlarını kurtarmak için Urfa'ya kampa siginmistir.Bunun beraberinde ülke değişimi zorlugu yasam mücadelesi açlık ve sefalet onları takip etmektedir. Imkansızlik yokluk umutsuzluk hayata karşı dimdik durmaya çalışmak çok zorlu bir yaşam mücadelesi idi onlarinki.Soraya kampın sefaletinden kurtulmak için anne ve babasini da rahat ettirme düşüncesi ile yaşı büyük bir adamla ikinci es olarak evlenmek zorunda kalmıştır. Tabiki gittiği yerde hiçbişey düşündüğü gibi gitmemistir.Huzursuzluk dizboyu frown ifade simgesi.Bu kadar kederin içinde filizlenen bir aşk ihanet tukenmislik bütün karisik duygular hepsi bir arada yasanir.Sorayanin aci dolu hayat hikayesi.Ordan oraya sürüklenen yaşam mücadelesi.
Yasadigim sehirden biliyorum Hatay'da yaşıyorum burda Gaziantep Şanlıurfa Mardin Maraş Adana bu illerde kuma gitme olayları çok yaygındır. Soraya yi çok iyi anlıyorum çünkü çevremde çok örnekleri var.Kim ister kuma gitmek ?Yada kim ister üzerine başka bir kadin gelmesini.Icler acısı çaresizlik malesef frown ifade simgesi
Suriyedeki savaşa yakinen şahit olmuş bir insanım. Ordan mahallemize Hataya milyonlarca insan geldi. Hele ki mahallemize bir çocuk gelmişti savaşta ağır yaralar almış babasinin ve kiz kardesini kaybetmişti içim parcalanmisti.Rabbim kötü günler gostermesin bunlar bize örnek olmalı. Onlar ister mi memleketlerini terkedip gelmeyi ,savas çıkmasını onlar ister mi ailelerini kaybetmeyi ?Kim ister duzenlerinin bozulmasini?Kim ister açlık sefalet cry ifade simgesi Herkes evinden oldu kimi esini kimi anne babasini kimi kardeşlerini kaybetti.Ve bizler çok büyük acilara maruz kaldık.
Bizim memleketimiz ne yaptı yok gelmesinler kötüler soyleler boyleler yalancı pislik hatta küfür edenler bile var.Boyle dusunen insanlarin içinde olduğum için çok utanıyorum. Neden sanki bizim insanlarımız çok mu düzgün bizim içimizde hainler yok mu ?Bir lokmacik çocuğun ne suçu var.O yüzden on yargilarimizi atalim bütün milletçe lütfen. Sirtimizi donmeyelim elimizi verelim yarin öbür gün ayni şey bizimde basimiza gelebilir unutmayalım. Onlar için hayat çok zor artık. Yine gozyaslarimi tutamadim.
Bu kitap gerçek bir hayat hikayesidir.Mutlaka okuyun tavsiye ederim tabiki yanınizdan mendil bulundurun bolca smile ifade simgesi
#Destekyayinlari yine harikalar yaratmis.Yazarimizin yuregine kalemine sağlık. Emegi geçen herkese çok teşekkür ederim.
Sevgiler.
VEEEE BENİM SORAYA KİTABINA YORUMUM :5/5

GÖRÜŞMEK ÜZERE :)

SEVGİYLE KALIN...
wink ifade simgesiYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

“DELİ”nin yazarı GÜLSEN KILIÇASLAN Söyleşisi…

Zeynep Sipahioğlu Söyleşisi